07-08-2019
Fotograf ślubny Marcin Pluta

Style w fotografii ślubnej

Najnowsze zdjęcia ślubne

Paulina & Zbyszek • Ślub w Kościele Karola Boromeusza w Krakowie oraz sesja plenerowa w małopolsce

Fotograf ślubny Małopolska

Karolina & Jakub • Wesele w Sali Lazurowej w Zawadach i sesja plenerowa na Górze Zborów

Fotografia ślubna Częstochowa

Karolina & Grzegorz • Ślub plenerowy i wesele w Dworku nad Rozlewskiem w Kluczach

Fotografia ślubna Olkusz

Marzena & Marcin • Wesele w sali bankietowej "Nedan" w Pcimiu i sesja na Zamku w Niepołomicach

Fotografia ślubna Kraków

Kinga & Irek • Reportaż ze ślubu Krakowianki i Flisaka Pienińskiego w Sromowcach Niżnych

Fotograf ślubny Małopolska

Justyna & Wojtek • Szalone wesele w sali weselnej Atmosfera oraz sesja na górze Ochodzita

Fotografia ślubna Śląsk

Spis treści:

  1. Fotograf ślubny i jego styl pracy
  2. Jaki jest mój styl pracy
  3. Tradycyjna fotografia ślubna 
  4. Style edycji fotografii ślubnych

Często jestem pytany „Jaki jest twój styl fotografii ślubnej?” To ważne pytanie, ale nie tak łatwe do odpowiedzi. Jest tak, ponieważ wielu fotografów ślubnych opisuje swój styl w inny sposób. Niektóre modne słowa w stylu fotograficznym, takie jak „Boho”, "Glamour" „Retro”, „Nowoczesny” czy "Klasyczny" oznaczają różne rzeczy dla różnych fotografów.  Mój „styl” odzwierciedla każdy z tych stylów i każdy z nich wpłynął na moją pracę przez cały okres mojej kariery. Styl może odzwierciedlać zarówno podejście fotografa, jak i podejście do edycji zdjęć, więc zacznijmy od podejścia fotografa.

Fotograf ślubny i jego styl pracy

Fotoreportaż ślubny, mówiąc najprościej, to dokumentacja fotograficzna ważnych chwil i wydarzeń. Fotoreporter ślubny jest bacznym obserwatorem. Fotoreporter rejestruje naturalnie występujące momenty nie instruując osób fotografowanych ani nie ustawiając sceny. Wyjątkiem jest jedynie sesja plenerowa.

Istnieje wiele stopni fotoreportażu ślubnego, od ścisłego do tego kreowanego. Fotoreporter ślubny który wykonuje ścisły reportaż niczego nie ustawi. Służy jedynie do dokumentowania dnia, tak jak to się dzieje, podobnie jak dziennikarz z gazety. Nie ustawia zdjęć rodzinnych, nie robi pozowanych portretów, nie wprowadza klientów w dobre światło, aby wyszło ciekawsze zdjęcie. 

Kreowany reportaż ślubny zwykle jest tworzony przez fotografa tak, aby sceny „wyglądały szczerze”. To nie jest fotoreportaż ślubny. To zupełnie inny styl, ale stworzony, by wyglądał pięknie. Fotograf weselny skonfiguruje sceny tak, jakby występowały naturalnie ale niestety jest to nie szczere i można takie zdjęcia nazwać kłamstwem. Sceny są inscenizowane, czasem z wielkim efektem, a ulotne chwile są tworzone. 

Style w fotografii ślubnej

Jaki jest mój styl pracy

Absolutnie podziwiam i uwielbiam ścisły reportaż ślubny bez ustawiania i bez scenariusza. Okazuje się jednak, że czasem wesela nie można całkowicie pozostawić przypadkowi. Podam przykład: powiedzmy, że panna młoda przygotowuje się w swoim pokoju. Przez zasłony rozlewa się wspaniałe światło, ale reszta pokoju jest ciemna i trochę zagracona przypadkowymi rzeczami. Kiedy ta panna młoda idzie włożyć sukienkę, co mam zrobić? Prawdziwy fotoreporter ślubny po prostu udokumentuje tą chwilę, tak jak to się stało, nawet jeśli piękna Pani Młoda będzie w najciemniejszym kącie pokoju. Ja osobiście w powyższej sytuacji, poprosiłbym pannę młodą, aby stanęła przy oknie, w dobrym świetle. Ale potem? Chwile są jej własne. Jeśli się śmieje, jeśli kogoś przytula, jeśli płacze, te chwile należą do niej i są nadal naturalne...

Moja niewielka ingerencja w tą chwilę przyczyniła się do lepszych zdjęć jednocześnie pozwoliła na prawdziwą dokumentację przygotowań ślubnych, emocji i ulotnych chwil... Myślę, że moi klienci oczekują drobnych wskazówek i chcą je otrzymywać. Warto zaznaczyć, że moja ingerencja jest sporadyczna i występuje tylko kilku sytuacjach. Nie wyobrażam sobie sytuacji gdy przestawiam Parę Młodą podczas przysięgi w kościele czy podczas pierwszego tańca na sali weselnej.  

Tradycyjna fotografia ślubna 

Tradycyjna fotografia ślubna jest niemal biegunowym przeciwieństwem fotoreportażu ślubnego. Podczas gdy cechą charakterystyczną fotoreportażu ślubnego są naturalnie występujące momenty, tradycyjna fotografia ślubna opiera się na bardziej praktycznym podejściu. Osoby fotografowane często spoglądają w obiektyw i są dobrze ustawione. Wielu tradycyjnych fotografów ślubnych pracuje z listą zdjęć, starając się za każdym razem tworzyć określone obrazy.  

Choć podziwiam wielką techniczną precyzję, która towarzyszy tradycyjnej fotografii ślubnej, stwierdzam, że takie ukierunkowane podejście nie daje najbardziej naturalnie wyglądających zdjęć końcowych. Pozwól, że wyjaśnię: zazwyczaj w dniu ślubu fotograf ślubny ma czas sam na sam z parą weselną podczas sesji planerowej. To wtedy tworzone są portrety par. Tradycyjny fotograf ślubny poświęci czas na pozowanie każdego zdjęcia, upewniając się, że klienci są perfekcyjni. Wiele z tych zdjęć będzie obejmować osoby uśmiechnięte bezpośrednio do aparatu. Jeśli na zdjęciach jest panna młoda ubrana w suknię, pociąg zostanie ułożony z precyzją. Każda część obrazu zostanie starannie umieszczona, często z pięknym efektem.

Co ja bym zrobił? Kiedy biorę ślubną parę na portrety, robimy mieszankę zdjęć dokumentalnych w stylu pary spacerującej, rozmawiającej i naturalnie wchodzącej w interakcje. Dbamy również o zrobienie kilku dobrze postawionych tradycyjnych zdjęć.

Uważam, że piękna mieszanka fotografii dokumentalnej, reporterskiej i tradycyjnej tworzy dla moich Par pięknie galerie. Większość chwil ma charakter naturalny. Uzupełniam to wspaniałymi, dobrze umiejscowionymi tradycyjnymi momentami, aby stworzyć bogatą kolekcję zdjęć weselnych. Krótko mówiąc, mój styl obejmuje wszystko, co najlepsze z fotoreportażu ślubnego z szacunkiem w stronę tradycyjnej fotografii ślubnej. Przejrzyj zdjęcia na mojej stronie. Jeśli widzisz, jak narzeczona się śmieje, to prawdziwy moment. Jeśli widzisz, jak pan młody cieszy się, na widok narzeczonej to również jest prawdziwy moment. Jeśli widzisz chwile cudownej interakcji to wiedz, że wszystkie są prawdziwe. 

Szczerze pragnę, aby moi klienci czuli się dobrze przed moim aparatem. Chcę, żeby w nadchodzących latach oglądali swoje zdjęcia ślubne i pamiętali momenty, które się wydarzyły, a nie scenariusze, w których je ustawiłem. Twój dzień ślubu jest twoim doświadczeniem - moim zadaniem jest uchwycenie go dla Ciebie! 

Edycja zdjęć ślubnych

Style edycji fotografii ślubnych

Podobnie jak style fotografowania, każdy fotograf obrabia zdjęcia na swój sposób. Możesz znaleźć fotografa, którego zdjęcia są edytowane w super żółty, jasny lub niemal brązowy sposób. Możesz znaleźć fotografa ślubnego, którego zdjęcia są przedstawione w chwalebnej czerni i bieli.  Zasadniczo podejście do fotografowania i edycji zdjęć idą ze sobą w parze.

Na przykład spójrzmy na fotografa w stylu artystycznym, który preferuje bardziej redakcyjny wygląd w stosunku do tradycyjnego stylu fotografii. Ten fotograf może polubić fotografowanie w płaskim świetle, w cieniu i za wszelką cenę unikać słońca. W rezultacie obrazy są tworzone z bardziej „płaskim” wyglądem światła. To pięknie ujęcia, które nadają się do lekkiego stylu vintage. 

Jako kolejny przykład, obraz, w którym pracujesz z purystą ślubnego fotoreportażu. Każda chwila jest całkowicie niekontrolowana. Dzień ślubu pokazywany jest w całej jego chwale, pięknie i dramacie. Ten fotograf może zdecydować się na przetwarzanie cyfrowych zdjęć w czarno-białym lub stonowanym ziarnistym stylu. W tym przypadku styl przetwarzania ponownie pasuje do podejścia do dnia. 

Gdzie mogę dopasować się do tej równowagi? Dążę do wiarygodności w mojej edycji. Moje zdjęcia są naturalne, w ciepłych odcieniach bez sztucznego kreowania rzeczywistości. Moje obrazy wyglądają tak, jak wyglądają, ponieważ mój styl sprzyja silnej grze światła i cienia. Mój styl fotografii zależy od emocji, interakcji i naturalnych chwil. Staram się uchwycić relacje między parami, ich rodzinami i przyjaciółmi. Większość, jeśli nie wszystkie, tych momentów są rejestrowane dokładnie w momencie ich wystąpienia. Staram się wykorzystywać to, co najlepsze z tradycyjnej fotografii ślubnej, w portretach moich par i rodzin. Poszukuję spokojnego dramatu w życiu codziennym i uchwycę go w bardziej teatralny sposób. Mój styl fotografowania nadaje się do bardzo naturalnego, wiarygodnego stylu edycji.

Utrzymuję kolory prawdziwe, a styl przetwarzania klasyczny i nowoczesny. Chcę, abyś spojrzał na swoje zdjęcia w nadchodzących latach i dekadach i sprawił, że będą one całkowicie ponadczasowe. Jeśli masz jakieś pytania, nie wahaj się wysłać do mnie e-maila lub zadzwonić. Chciałbym z tobą porozmawiać o Twoim dniu ślubu i odpowiedzieć na wszelkie pytania. Mam nadzieję, że wkrótce się odezwiesz!