04-08-2019
Fotograf ślubny Marcin Pluta

Jaka wielkość zdjęć ślubnych jest najlepsza?

Spis treści 

  1. Kilka słów wprowadzenia
  2. Czy rozmiar zdjęcia ma znaczenie?
  3. Jaki rozmiar zdjęć ślubnych jest optymalny?
  4. Zdjęcia ślubne przygotowane do publikacji w internecie

Jaki rozmiar zdjęć ślubnych jest optymalny?

Kilka słów wprowadzenia

Wielkość zdjęcia najczęściej jest wyrażana w pikselach (px). Podajemy szerokość i wysokość zdjęcia, przykładowo dla aparatu Nikon D4 jest to 4928 × 3280 pikseli. Po przemnożeniu tych liczb otrzymujemy wynik ‭16 163 840‬ dlatego w specyfikacji tego body możemy przeczytać, że posiada ono matrycę o rozdzielczości (w przybliżeniu) 16.2 milionów pikseli. Teoretycznie i bardzo na wyrost można napisać, że im większe zdjęcie tym lepiej, gdyż posiada więcej zapisanych informacji i można dzięki temu np wywołać większą odbitkę. W praktyce często jest tak, że sama wielkość zdjęcia tak naprawdę nic nie mówi o jego jakości.

 

Czy rozmiar zdjęcia ma znaczenie?

Odpowiedź brzmi i tak i nie. Ogromne zdjęcie może być słabe jakościowo a inne o niewielkiej wielkości może być piękną i perfekcyjną fotografią ślubną. Oczywiście, zbyt małe zdjęcia mogą Nas ograniczać w możliwości druku i wywoływania zdjęć jednak w dzisiejszych czasach są to sytuacje dość ekstremalne. Specjaliści od marketingu często wykorzystują parametr wielkości matrycy kusząc nieświadomych klientów ofertami aparatów cyfrowych. Mało kto wie, że im większa matryca tym gorsza jakość obrazu który rejestruje. 

 

Jaki rozmiar zdjęć ślubnych jest optymalny?

Zdjęcia ślubne, które otrzymujemy na pendrive czy płycie DVD powinny mieć taką wielkość aby nadawy się do wywołania odbitek, foto-plakatów czy po prostu zaprojektowania w fotoalbumie. Są to mało ekstremalne zastosowania więc i ich rozdzielczość nie musi być bardzo duża. Aby wywołać klasyczną odbitkę w formacie 10x15 cm wystarczy zdjęcie o rozdzielczości 1205x1795 pikseli. Do wykonania dużej odbitki o rozmiarze 30x40 cm będzie potrzebne zdjęcie o wymiarach 3602x4724 pikseli. Obecnie aparaty cyfrowe mają duże matryce więc problem małych rozdzielczości przestaje być zauważalny. Przesadnie duża rozdzielczość np 8288×5520 pikseli z Nikona D850 może utrudnić przeglądanie zdjęć ze względu na wagę w MB. Uważam, że zdjęcia w wymiarze ok 4000 x 3000 pikseli są w zupełności wystarczające. Zdecydowanie ważniejsza jest jakość jakość zdjęcia niż jego rozdzielczość.

Zdjęcia ślubne przygotowane do publikacji w internecie

Zdjęcia ślubne przygotowane do publikacji w internecie

Jeżeli planujecie zamieszczać swoje zdjęcia w internecie to najlepszym rozwiązaniem jest zmniejszyć ich rozdzielczość i podczas zapisy skompresować maksymalnym stopniu, który nie powoduje dużego spadku jakości. Dzięki temu zdjęcia będą szybciej ładowały się nawet przy wolnym internecie.