14-07-2019
Fotograf ślubny Marcin Pluta

O jakiej porze dnia wykonać plener ślubny?

Wykonanie ślubnej sesji plenerowej wiąże się z podjęciem kilku ważnych decyzji. Jedną z najbardziej istotnych jest pora dnia kiedy zdjęcia ślubne zostaną wykonane. Najczęściej zdjęcia wykonuje się o wschodzie słońca bądź o jego Zachodzie. Jest to związane z faktem iż wówczas jest najładniejsze światło, które ma przyjemną barwę i nie spłaszcza zdjęć.

Zatem która pora jest lepsza na wykonanie fotografii? Obie pory są dobre ale według mnie wschód daje więcej możliwości i jest lepszy masz rozwiązaniem mimo iż wiąże się z większym poświęceniem.

Temperatura powietrza

Piękny i klimatyczny plener ślubny o zachodzie słońca

Podczas ślubnej sesji plenerowej Para Młoda jest w ciągłym ruchu więc temperatura panująca na dworze jest dość istotna. Nawet podczas upalnych dni o wschodzie słońca jest chłodno i rześko. Podczas zachodu temperatura tylko nieznacznie spada a ziemia dalej jest rozgrzana.

Spokojnie, kameralnie i bez gapiów

Plener ślubny w stylu boho

O poranku nawet w najbardziej popularnych miejscach, często odwiedzanych przed rodziny z dziećmi i turystów jest pusto. Przy zachodzie słońca musimy liczyć się z towarzystwem innych osób, które docelowo mogą znaleść się na zdjęciach ślubnych.

Wschody słońca widuje się rzadko

Romantyczny plener ślubny o zachodzie słońca

Wschody słońca wyglądają nieco inaczej niż zachody. Rzadko zdarza nam się wiedzieć wschód słońca szczególnie latem gdyż najczęściej śpimy o porze gdy ono wstaje. Wschód więc może być ciekawszym planem zdjęciowym niż zachód, który jest częściej oglądany.

Rano nie ma komarów

Plener ślubny w stylu boho

Może brzmi to śmiesznie ale atakujące komary mocno utrudniają fotografowanie i pozowanie. Rano właściwie nie ma tego problemu gdyż komary śpią.

Wady porannego pleneru ślubnego

Plener ślubny o wschodzie słońca

Wschód słońca niestety nie ma samych zalet. Biorąc pod uwagę, iż w czerwcu słońce wstaje ok 4 rano to aby wyruszyć na zdjęcia trzeba wstać bardzo wcześnie. Rankiem w wielu miejscach może być rosa należy więc uważać aby nie zmoczyć sukni ślubnej i garnituru. O poranku w wielu miejscach jest mgła i trzeba się liczyć, że będzie ona na ślubnych zdjęciach plenerowych.

Podsumowanie

Zalety sesji plenerowej wykonanej o wschodzie słońca:

  1. Brak upałów nawet w gorące dni
  2. Kameralna atmosfera
  3. Rzadko spotykany klimat i światło
  4. Brak komarów

Zalety sesji plenerowej wykonanej o zachodzie słońca:

  1. Łatwość w organizacji ze względu na porę dnia
  2. Na miejsce docelowe docieramy za widoku
  3. Piękne romantyczne światło

 

    zobacz klimatyczną sesję ślubną o poranku