31-03-2019
Fotograf ślubny Marcin Pluta
2

Czy fotograf ślubny powinien kalibrować monitor?

Kalibracja monitora w wielkim skrócie polega na regulacji monitora w taki sposób, aby wyświetlał on poprawnie obraz. Jest ona niezwykle istotna w przypadku fotografii ślubnej.

Kalibracja monitora w fotografii ślubnej

Fotografowie często obrabiają zdjęcia ślubne w sposób intensywny, mocno eksponując kolory i podkręcając ich nasycenie. Pracując na monitorach nieskalibrowanych, łatwo jest przedobrzyć w obróbce zdjęć i ładne nasycone kolory zamienić w brzydki zafarb, który zdominuję fotografię. Błędy w kolorach są doskonale widoczne na odcieniach skóry, gdy jest ona nienaturalnie czerwona lub pomarańczowa

Kalibracja monitora w fotografii ślubnej to konieczność

Uważam, że zdjęcia ślubne powinny być obrabiane na przyzwoitym monitorze, który jest systematycznie kalibrowany. Nieistotny jest fakt, że zdjęcia docelowo trafią w ręce klientów, którzy posiadają monitory nieskalibrowane. Dlaczego jest to tak ważne? Oto prosty przykład.

Załóżmy, że fotograf ślubny pracuje na monitorze nieskalibrowanym, który przekłamuje kolory i pokazuje kolor zielony słabo nasycony. Fotograf podczas edycji zdjęć wyrówna ten kolor czyli podbije jego nasycenie tak, aby zdjęcie wyglądało dobrze (na jego monitorze). Zdjęcie zostanie zapisane i przekazane do odbiorców.

Kolor zielony będzie mocno wyeksponowany na monitorze odbiorców (zakładając, że ich monitor poprawnie wyświetla kolory). Prawdziwa heca zaczyna się w przypadku, gdy monitor odbiorców będzie posiadał błąd w wyświetlaniu kolorów i będzie zbyt intensywnie pokazywał kolor zielony. Czyli kolor zielony będzie pokazany z podwójnym błędem a zdjęcie na Waszym monitorze będzie wyglądało jak jedna duża zielona plama. Zdjęcie nie będzie również dobrze się prezentować na tanich smartfonach i tabletach, ponieważ na nich kolory są często wynaturzone i bardzo mocno nasycone.

Ślubne odbitki zdjęciowe powinny być perfekcyjne

Samo wyświetlanie zdjęć na ekranach to nie wszystko. Kolory na wywołanych odbitkach zdjęciowych również mogą Nas zaskoczyć i przyprawić o mały zawrót głowy, w szczególności jeżeli zamówimy je bez opcji korekty kolorystycznej.

Proces kalibracji monitora Eizo

Od 3 lat pracuje na monitorze graficznym Eizo CS240, który systematycznie kalibruje i1Display PRO i nie wyobrażam sobie pracować z kolorem na monitorze nieskalibrowanym. Świadomość, że kolory, które widzę są poprawne co bardzo ułatwia pracę i daje pewność, że na każdym ekranie i wydruku będą wyglądały poprawnie.