04-02-2020
Fotograf ślubny Marcin Pluta

Zdjęcia grupowe na weselu - czy warto?

Spis treści

  1. Czy warto wykonywać sesję zdjęciową z gośćmi podczas wesela?
  2. Zdjęcie z rodzicami na koniec przygotowań
  3. Zdjęcie grupowe przed kościołem
  4. Zdjęcie grupowe podczas wesela
  5. Sesja portretowa z gośćmi weselnymi
  6. Zdjęcia przy stolikach z rodziną
  7. Szalone czy poważne - przepis na idealne zdjęcie
  8. Idealne miejsce na zdjęcia grupowe i sesję z gośćmi
  9. Podsumowanie

 

Czy warto wykonywać sesję zdjęciową z gośćmi podczas wesela?

Zdjęcia grupowe podczas wesela są bardzo ważne z punktu widzenia pamiątki ślubnej i nie powinny być pomijane podczas reportażu ślubnego. Nawet jeśli warunki nie do końca sprzyjają to i tak powinniśmy je wykonać ponieważ ich wartość docenimy dopiero po latach.

Na zdjęciach grupowych pojawiają się goście, którzy nie są aktywni na zabawie weselnej np. osoby starsze. Istotne jest również to, że doskonale nadają się one do ramek i albumów rodzinnych. Są to zdjęcia, które mogą być ozdobą Waszego domu.

Zdjęcia grupowe możemy podzielić na kilka rodzajów. Zapraszam do mojego krótkiego przewodnika, w którym opisuję rodzaje zdjęć grupowych.

 

Zdjęcie z rodzicami na koniec przygotowań

Zdjęcia grupowe z rodzicami podczas przygotowań

Zdjęcie Pana lub Pani Młodej z rodzicami najczęściej wykonuję na koniec przygotowań. Długo zastanawiałem się czy o tym napisać, gdyż takie zdjęcie nie jest typowym zdjęciem grupowym ale postanowiłem, że napiszę z trzech podstawowych względów. Lubię je wykonywać gdyż po pierwsze podczas przygotowań najcześciej jest piękne naturalne światło. Po drugie, takie zdjęcie pozwala oswoić się rodzicom z moją obecnością tak, aby kilka chwil później podczas błogosławieństwa moja praca nie stresowała ich. Po trzecie to mój komfort psychiczny, gdyż wiem, że w przypadku braku sesji z gośćmi podczas wesela to najważniejsze dla Was osoby posiadają już z Wami pamiątkowe zdjęcie portretowe z dnia ślubu.

 

Zdjęcie grupowe przed kościołem

Zdjęcie grupowe przed kościołem po ślubie

Świetnym momentem na wykonanie zdjęcia grupowego wszystkich gości weselnych jest moment zaraz po wyjściu z kościoła. Wszyscy goście są wówczas w jednym miejscu co ułatwia ich ustawienie i sfotografowanie. Przed kościołem bardzo często jest sporo miejsca i nawet gdy trzeba sfotografować ponad 150 osób zdjęcie jest możliwe do wykonania. Często przed kościołem są również schody, które są pomocne podczas ustawienia gości. Inną zaletą zdjęcia grupowego pod kościołem jest fakt, iż znajdą się na nim osoby, które zostały zaproszone tylko na ślub i nie będą obecne na weselu.

Uwaga: Zdjęcie grupowe warto zorganizować niezwłocznie po wyjściu z kościoła przed ewentualnymi życzeniami tak, aby goście nie zdążyli się rozejść.

Jeżeli nie zdecydujecie się na zdjęcie grupowe przed kościołem to można również spróbować wykonać je podczas wesela na lub przed salą weselną. Jest to zadanie trochę trudniejsze ponieważ należy zapewnić wszystkim odpowiednią ilość miejsca.

 

Zdjęcie grupowe podczas wesela

Zdjęcie grupowe podczas wesela

W przypadku gdy zdecyduje się na zdjęcie grupowe podczas wesela, pamiętajcie że może być ono wykonane na zewnątrz lub w środku. Do zdjęcia można wykorzystać krzesła, schody czy balkon, na który może wejść fotograf. Wasz fotograf ślubny powinien wybrać najlepszą dostępną miejscówkę tak, aby zdjęcie grupowe było estetyczne i dobrze prezentowało wszystkich gości.

W niektórych przypadkach warto jest zrezygnować z jednego zdjęcia grupowego i wykonać kilka zdjęć z mniejszą ilością gości, wówczas osoby na nim przedstawione są lepiej widoczne.

Uwaga: Zdjęcie(a) grupowe podczas wesela powinny być wykonywane stosunkowo wcześnie, w momencie gdy goście są jeszcze w pełnym ubiorze i nie widać po nich zmęczenia zabawą weselną, są w miarę skoncentrowani i chętni do współpracy :) Optymalna pora do ok 1-2h po pierwszym tańcu.

 

Sesja portretowa z gośćmi weselnymi

Sesja portretowa z gośćmi weselnymi

Sesja portretowa z gośćmi weselnymi odbywa się najczęściej podczas trwania zabawy weselnej ale zdarza się również, iż jest na nią czas przed ślubem. Para Młoda ustawia się we wskazanym miejscu a goście po kolei podchodzą aby zostać sfotografowanym. Najczęściej na każdym zdjęciu znajduje się Para Młoda oraz od 4 do 8 osób.

Sesja portretowa jest dobrym rozwiązaniem jeżeli na Waszym weselu nie ma dużo osób. Przy większych uroczystościach sfotografowanie wszystkich gości z Parą Młodą może zabrać zbyt wole czasu. W takim przypadku należy ograniczyć się do najbliższej rodziny i przyjaciół. Ciekawym sposobem jest również wykonanie wcześniej listy gości, która ułatwi i przyspieszy wykonanie takiej sesji zdjęciowej.

 

Zdjęcia przy stolikach z rodziną

Zdjęcia grupowe przy stolikach na weselu

Sesje Pary Młodej z gośćmi weselnym przy stolikach były często wykonywane jakiś czas temu. Obecnie rzadko się je praktykuje. Zdjęcia tak wykonane, nie nadają się do ramki a ich wartość estetyczna pozostawia dużo do życzenia - wiadomo stół, jedzenie i osoby w pozycji siedzącej… - to nie może się udać :)

Właściwie jedynym pretekstem do wykonania takich zdjęć jest obecność osób w podeszłym wieku bądź osób niepełnosprawnych na wózkach inwalidzkich.

Osobiście lubię wykonać kilka zdjęć gości przy stołach jednak są to raczej zdjęcia typowo reportażowe z ukrycia lub na wyraźną prośbę Pary Młodej lub jej gości.

 

Szalone czy poważne - przepis na idealne zdjęcie

Szalone zdjęcia grupowe na weselu

Czy zdjęcia grupowe muszą być poważne, dostojne i pozbawione emocji? Jeżeli chodzi o starszą część Waszych gości to pewnie tak. Pamiętajcie jednak, że uśmiechy na twarzach będą mile widziane na takich zdjęciach.

Jeżeli na weselu jest grupa Waszych przyjaciół to doskonałym pomysłem jest wykonanie zdjęć ustawianych z tzw jajem. Śmieszne miny, przepychanki, podnoszenie Pary Młodej to tylko kilka podstawowych pomysłów jakie można sfotografować. Oczywiście wszystko musi być z umiarem i dobrym smakiem.

 

Idealne miejsce na zdjęcia grupowe i sesję z gośćmi

Zdjęcie grupowe przed salą weselną

Miejsce w którym wykonamy zdjęcia grupowe ma duży wpływ na ich estetykę. Liczy się ilość miejsca, światło, tło i obecność innych osób, które mogą pojawić się w tle. Nie bez znaczenia jest również godzina. Na szczęście nie musicie się o to martwić ponieważ to Wasz fotograf ślubny zasugeruje Wam kiedy i gdzie wykonać taką sesję.

 

Podsumowanie

Zdjęcia grupowe są fajne ale aby je docenić musi minąć trochę czasu. Starajcie się organizować takie sesje podczas swojego wesela bo to jedyna okazja kiedy spotykacie się w takim gronie.

Nawet jeśli będzie Wam brakowało siły lub będziecie pochłonięci zabawą postarajcie się znaleść chwilę na kilka ujęć z najbliższymi. Uwierzcie mi, wartość zdjęć grupowych będzie rosła z roku na rok a po latach będzie wspaniałą pamiątką.