12-02-2019
Fotograf ślubny Marcin Pluta

Fotografia ślubna Kraków

Jeżeli trafiłeś na tę stronę to znaczy, że szukasz fotografa na ślub, który odbędzie się w Krakowie. Świetnie się składa ponieważ jestem fotografem ślubnym i uwielbiam fotografować właśnie w Krakowie. Sprawdź moje portfolio i jeżeli uznasz, że moje zdjęcia są ciekawe to odwiedź dział kontakt i napisz do mnie zapytanie o dostępność terminu i ofertę cenową.

 

A oto moje najnowsze zdjęcia ślubne z Krakowa i okolic

Kamila • Tomasz

Fotografia ślubna Kraków

Justyna • Wojtek

Fotografia ślubna Śląsk

Kasia • Paweł

Fotografia ślubna Małopolska

Ewelina • Mariusz

Fotografia ślubna Małopolska

Dominika • Maciej

Sesja plenerowa Małopolska

Magda • Marcin

Fotografia ślubna Wolbrom

 

Strona główna

 

Jak fotografuję śluby

Najczęściej fotografuję od przygotowań do końca oczepin. Jeżeli jest czas i miejsce blisko sali to lubię porwać Parę Młodą na szybką sesję plenerową. W Krakowie jest dużo ciekawych miejsc, gdzie można taką sesję wykonać. Poniżej prezentuje kilka z nich. Podczas całego dnia wykonuję szczery i prawdziwy reportaż fotograficzny. Nikogo nie ustawiam, niczego nie inscenizuje. Staram się być niewidoczny i skrzętnie fotografuje ciekawe momenty, emocje i cudowne momenty Waszego życia.

Często dostaje pytania czy wykonuję zdjęcia grupowe i ustawiane z gości weselnymi.  Odpowiedź jest tylko jedna - oczywiście, że tak! Mimo, że to nie ma nic wspólnego z reportażem to uważam takie zdjęcia za bardzo ważne z punktu widzenia pamiątki. Właśnie takie zdjęcia będziemy doceniać po latach gdy wrócimy do albumy ślubnego.

Podczas całego dnia fotografowania wykonuję ok 2-3 tyś zdjęć z czego minimum 250 obrabiam graficznie i przekazuje Wam. Dodatkowo otrzymujecie pakiet 1000 zdjęć dokumentalnych. To zdjęcia poprawnie wykonane, które doskonale uzupełniają główną pulę zdjęć 250 zdjęć. Zdjęcia dokumentalne nie są obrabiane graficznie, jednak istnieje możliwość zamówienia ich obróbki.

Zdjęcia obrabiam na w sposób delikatny ponieważ nie lubię przekłamywać rzeczywistości. Przodują u mnie ciepłe tony, ciekawy i zdrowy kolor skóry oraz delikatne kontrasty. Ogólnie twierdzę, że wykonuję naturalne zdjęcia ślubne.

Jeżeli rozważasz dalsze poszukiwania fotografia na ślub w Krakowie to zapraszam do lektury poniższego tekstu. Będę szczery, napisałem go pod SEO ale myślę, że i tak jest w nim dużo ciekawych informacji, które mogą Ci się przydać.

Fotografia ślubna Kraków - Widok na Wawel

Kraków to miasto artystów

Kraków to wyjątkowe miejsce na mapie Polski. Od lat przyciąga artystów, muzyków, malarzy i oczywiście fotografów. Na ulicach Krakowa widać przedstawicieli różnych subkultur i narodowości. Artystyczny klimat tego miasta widać nawet w obiektach architektury, wnętrzach kościołów i pałaców.

W krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, od prawie dwustu lat kształcą się młodzi ludzie, którzy po jej ukończeniu idą w różne strony świata propagując swoją artystyczną wizję świata. Nic więc dziwnego, że obecnie w Krakowie działa sporo fotografów ślubnych i firm wykonujących filmy ślubne.

Fotografia ślubna Kraków - Zdjęcia na rynku

Styl zdjęć ślubnych jaki można zobaczyć w Krakowie

Podczas przeglądu twórczości fotografów ślubnych z Krakowa łatwo można dość do wniosku, że obecnie panują dwa główne trendy. Zdjęcia ślubne mogą być naturalne lub glamour. Trendy te różni sposób fotografowania oraz postprodukcji. Każdy z nich wpisuje się w inne klimaty, zatem przyszłe Pary Młode powinny być świadome jaka będzie ich uroczystość i jaki fotograf powinien pojawić się na ich ślubne. Dla osób nie zaznajomionych z tematem, może się wydawać, że wielu fotografów ma zdjęcia podobne do siebie. Faktycznie mają one często dużo podobnych elementów ale po dokładnym zaznajomieniu się z ich portfoliami widać różnicę jak na dłoni.

Oto krótka i bardzo ogólna charakterystyka trendów panujących obecnie w fotografii ślubnej w Krakowie ale i również na terenie całego kraju.

 

Naturalne zdjęcia ślubne

Zdjęcia naturalne są obrobione graficznie na klimat zdjęć analogowych. Mają ciepłą kolorystykę, często przoduje w nich kolor żółty. Charakteryzują się stonowanymi kolorami i bardzo często obecnością klimatycznych szumów. Większość z nich to typowe zdjęcia reportażowe, o odważnej kompozycji i zaskakujących momentach. Bardzo często zdjęcia wyglądają na przypadkowo wykonane i często tak właśnie jest.

Naturalna fotografia ślubna idealnie wpisuje się w klimaty wesel boho czy uroczystości zorganizowanych w stylu starowiejskim. Ogólnie rzecz biorąc jest to obecnie najbardziej popularny trend w branż fotografii ślubnej.

 

Zdjęcia ślubne w stylu glamour

Zdjęcia ślubne w stylu glamour posiadają nasycone i klarowne kolory. Charakteryzują się również dużym kontrastem dobrą jasnością i mała ilością zaszumienia. Najczęściej biała suknia ślubna mocno odznacza w tych zdjęciach dodając blasku tej fotografii. W zdjęciach ślubnych glamour, można zauważyć więcej ujęć statycznych, pozowanych i wypracowanych.

Zdjęcia glamour idealnie wkomponowują się w klimat wystawnych wesel w hotelach, pałacach czy zamkach. Jest to dość popularny obecnie trend, mino że według mojej oceny jest zdjęcia ślubne glamour są trudniejsze do wykonania zarówno na etapie fotografowania jak i postprodukcji.

Fotografia ślubna Kraków - Sukiennice

Ceny zdjęć ślubnych w Krakowie

Ceny za zdjęcia ślubne zawsze były tematem dość kontrowersyjnym i ciężkim do wytłumaczenia. Mam wrażenie, że w Krakowie sytuacja ta jest nader skomplikowana. Przed pisaniem tego wpisu zrobiłem analizę cen na podstawie danych w portali branżowych, katalogów oraz ankiet przeprowadzanych przez fotografów. Starałem się ceny porównywać do portfolio i tym samym starałem się nakreślić poziom fotografa. Postanowiłem, że ceny i fotografów podzielę na trzy grupy. Taki podział ułatwi wybór fotografa oraz poradzi czytelność informacji.

 

Ceny fotografii ślubnej w zakresie 1500-2500 zł

Ceny z tego zakresu posiadają początkujący fotografowie oraz osoby które wykonują ten zawód jednak z różnych przyczyn nie idą z duchem czasu. Zdjęcia ślubnej jakich możemy się spodziewać od fotografów z tej półki cenowej są względnie dobrze wykonane technicznie jednak brakuje im klimatu, wyczucia chwili, i zapanowania nad światłem. Bardzo często kolorystyka tych zdjęć jest przesadzona jednak mam wrażenie, że jest to wina monitorów na jakich te zdjęcia są obrabiane. Oglądając zdjęcia ślubne z zakresu 1500-2500 zł miałem wrażenie, że nie były one obrabiane graficznie i są prosto z budy aparatu. Oczywiście, to nie jest błędem jeżeli fotografujemy w poprawny sposób.

 

Czy warto inwestować w fotografa ślubnego za niską stawkę który jest na początku drogi fotograficznej. W niektórych sytuacjach tak.

Powód 1. W życiu są różne sytuacje i najzwyczajniej w świecie może nas nie być stać na dobrego fotografa. Lepiej posiadać słabe zdjęcia z własnego ślubu niż nie posiadać żadnych.

Powód 2. Jest on bardzo prosty. Jeżeli nie widzimy różnych między zdjęciami za 1500 zł a 4000 zł to po co inwestować w droższego wykonawcę skoro i tak nie docenimy jego pracy.

Powód 3. Warto również zastanowić się nad budżetową wersją fotografa jeżeli nie jesteśmy fanami zdjęć i zależny nam tylko na względnie poprawnym, bezemocjonalnym udokumentowaniu uroczystości a zdjęcia mają wylądować w szufladzie.

 

Na koniec przestroga. Zatrudniając początkującego fotografa ślubnego dużo ryzykujemy... Może on nie poradzić sobie ze zlecenim lub nie być przygotowany na awarię swojego sprzętu.

I światełko w tunelu. Każdy dobry fotograf ślubny kiedyś zaczynał, więc może się okazać że Wasze wesele będzie przełomowe i zdjęcia wyjdą bardzo dobre.

 

Ceny fotografii ślubnej w zakresie 3000-4000 zł

Fotografowie ślubni z średniej półki cenowej są najbardziej liczną grupą. Posiadają oni duże doświadczenie i umięjętności. Co istotne posiadają oni dobry i niezawodny sprzętem, który w ich rękach jest świetnym narzędziem do pracy. Dzięki ich doświadczeniu żadna sytuacja na ślubie czy weselu nie jest w stanie ich zaskoczyć na tyle aby zdjęcia nie wyszły.

Fotograf ślubny z średniej półki ma swój wypracowany styl i jego zdjęcia są spójne i przewidywalne. Jest to moim zdaniem duża zaleta kiedy wiemy czego możemy się spodziewać po danym fotografie.

Czy warto inwestować w fotografa ślubnego w cenie 3-4 tyś zł? Zdecydowanie warto, jeżeli zależy nam na pięknym udokumentowaniu ślubu i pamiątce na całe życie. W Krakowie jest ogromna ilość fotografów, którzy mają ceny zbliżone do przedziału i którym pisze. Wystarczy wybrać takiego, którego style zdjęć przypadnie wam do gustu.   

 

Ceny fotografii ślubnej w zakresie 4500-6000 zł

Ostatnia grupa to fotografowie o najwyższych stawkach. Są to osoby o dużym poczuciu estetyki, wyczuciu chwili i umiejętności łapania pięknych kadrów. Płacimy im wysokie stawki ponieważ mają talent, który widzimy i doceniamy.

Pomijając oczywiste życzy jak ich ogromne doświadczenie oraz doskonały sprzęt posiadają oni pewne predyspozycje, które sprawiają, że otwierają się przed nimi inni ludzie. To im daje możliwość swobodnego fotografowania nawet w intymnych momentach obcych ludzi. Tego nie można się nauczyć, z tym trzeba się urodzić.

Czy warto inwestować tak duże pieniądze w fotografa ślubnego? Jeżeli stać się na to, doceniasz styl i klasę danego fotografa to na pewno warto. Zdjęcia ślubne są na całe życie. Nie warto na nich oszczędzać. Pamiętaj jednak, że aby zdjęcia były udane musisz nawiązać dobre relacje z swoim fotografem oraz zapewnić, aby cała uroczystość była piękna i dopracowana.

Fotografia ślubna Kraków - Uliczki w Krakowie

 

Miejsca na plener ślubny w centrum Krakowa

Jeżeli Wasze planujecie wyskoczyć w trakcie zabawy na szybką sesję plenerową to w  Krakowie jest mnóstwo ciekawych miejsc. Od najbardziej banalnych jak stare miasto, sukiennice czy Wawel po nieoczywiste jak klimatyczne uliczki i kawiarenki na Kazimierzu.

Warto pamietać również o parkach. W Krakowie jest ich kilka: Park Bednarskiego, Park Kościuszki, Park Jordana, Park Jerzmanowskich, Park Decjusza. W każdym z nich znajdziecie ciekawy klimat, trochę cienia i ładne tło dla zdjęć ślubnych. Jest jeszcze las, dokładnie las Wolski oraz Planty.

Dla bardziej wymagających jest dostępny ogród botaniczny, należy jednak upewnić się czy jest czynny. Często odwiedzanym miejscem przez Pary jest również Kopiec Krakusa gdzie miałem okazję fotografować. Tutaj zdjęcia z tej sesji.

Plener ślubny w Krakowie

Fotografowie ślubni z Krakowa, których uwielbiam i są dla mnie inspiracją

Często przeglądam strony internetowe fotografów ślubnych z Krakowa. To moje ulubione zajęcie w wolnych chwilach, które działa na mnie inspirującio i motywuje nie do dalszego rozwoju w fotografii ślubnej. Jeżeli nie przekonały Cie zdjęcia z mojego portfolio, to sprawdź innych fotografów. Oto kilku moich ulubionych, których mogę Wam polecić.

 

LM Foto

Uwielbiam ich kolory na zdjęciach. Są takie zwyczajne, a jadnak mają swój piękny klimat i są spójne. Ciekawe i naprawdę żywe kadry zachęcają do przewijania ich strony www dalej i dalej… Fotografia nieprzekombinowana, na pewno ponadczasowa i szczera. Zobacz

 

Szymon Olma

Zdjęcia Szymona obserwuję od kilku lat. Jego zdjęcia mają swój styl, czasami wpadają w piękny brązowy odcień. Ciekawe kadry czasem nie są oczywiste i dobrze nad nimi chwilę się zastanowić. Zobacz

 

Justmarried

Nie wiem jak to się dzieje, ale ich reportaże zawsze są przesiąkniete miłością, pozytywną energią i emocjami. Reportaże są bardzo energiczne a kadry zaskakujące. Warto również zwrócić uwagę na piękne kolory. Zobacz

 

Bialekadry

Prezentują fotografie w soczystych ale i naturalnych kolorach. Na ich zdjęciach widać, fajną pracę i wykorzystanie światła naturalnego. Białe kadry to również ciekawe kadry czarno-białe. Warto sprawdź ich portfolio. Zobacz

 

Michał Grzanka

Na stronę Michała wpadłem przypadkiem całkiem nie dawno. W jego portfolio zainteresowało mnie ponieważ zdjęcia są delikatne i proste. Lekko się je ogląda i na pewno doskonale wyglądają w albumach Par Młodych. Zobacz

 

Agnieszka Gofron

Na zdjęciach Agnieszki podobają mi się dość mocne kontrasty i doskonałe wykorzystanie światła słonecznego. Same kadry są przemyślane i można w nich wyczuć trafne, kobiece oko. Zobacz

 

Łukasz Ostrowski

W jego portfolio znajdziemy zdjęcia ślubne o naturalnych i klimatycznych kolorach. Kadry są żywe i pełne ruchu i emocji. Zdecydowanie warto sprawdzić to portfolio. Zobacz

 

99foto

W portfolio zdjęć ślubnych 99foto znajdziemy ciekawe kadry o odważnych kolorach dość mocnym kontraście. Dla mnie to mix fotografii naturalnej i glamour, który łatwo dajcie się polubić. Zobaczcie sami. Zobacz

 

Bartlomiej Zegadlo

Fotograf z doskonałym wyczuciem i ciekawym sposobie na obróbkę zdjęć ślubnych. Widać, że nie boi się fotografowania w pełnym słońcu i doskonale wykorzystuje jego obecność. Zobacz

 

Ma-me

Portfolio ślubne ma-me to esencja elegancji i dobrego gustu. Wyważone zdjęcia w doskonały sposób pokazują uroczystości ślubne. Zobacz

Plener ślubny w Krakowie

Portale ślubne

To tak naprawdę fotografowie których wyżej wymieniłem to tylko wierzchołek góry lodowej w krakowskiem ślubym świecie. Aby poznać więcej zdolnych i ciekawych artystów najlepiej skorzystać portali ślubnych, które gorąco polecam.