04-04-2020
Fotograf ślubny Marcin Pluta

Fotografia ślubna kocha klimaty Slow Wedding

Ciągle gdzieś pędzimy, śpieszymy się do szkoły, pracy, na spotkanie…Wskazówki zegara tak jakby przyspieszyły, a my wraz z nimi, przez co jesteśmy bardziej nerwowi i chaotyczni. Często jest tak, że to co planujemy, czy też robimy w danej chwili, jest nie do końca zgodne z Naszymi przekonaniami…

System który zawładną Naszym życiem nie pozwala nam na chwilowy postój i zatrzymanie się. Mimo, że w obecnych czasach pandemii świat zwolnił to system narzuca na Nas pewne ograniczenia i wymusza odpowiednie działa.  Jesteśmy jego niewolnikami.

Co by się stało gdybyśmy tak powiedzieli „Dość” i „Zwolnili”?

Filozofia Slow Wedding

Większości wydaje się to nie możliwe ale są tacy, którzy wbrew temu co narzuca „świat konkurencji, kariery i pieniędzy”, próbują żyć inaczej. To oni preferują życie w stylu slow i popularyzują to hasło w różnych dziedzinach tj: Slow Life, Slow Foot, a nawet Slow Wedding, któremu chciałbym poświęcić tutaj szczególną uwagę gdyż jestem fotografem ślubnym i jest mi on bliski.

 

Co to takiego Slow Wedding?

Slow wedding wesele

Pojęcie Slow Wedding nie da się zdefiniować w jeden sposób. Nie da się go też dosłownie przetłumaczyć, gdyż w pojęciu Slow Wedding nie chodzi w cale o powolne wesele. Odnosi się ono raczej do sposoby jego organizacji, która nie jest standardowa i nie wpisuje się w żaden gotowy już szablon, podobnie zresztą jak sam przebieg uroczystości.

Tutaj nie może być mowy o klasycznym ślubie kościelnym i zabawy w remizie. Plan wesela Slow Wedding jest taki, że planu nie ma a liczba czasowo wyznaczonych punktów podczas przebiegu wesela jest zmniejszona do minimum.

Wesele w stylu Slow Wedding jest trendy ale pozwolić sobie na nie mogą tylko Ci z Was, których można określić mianem pozytywnych wariatów, z marzeniami o dniu własnego ślubu i głowami otwartymi na wiele możliwości.

Wesele w stylu Slow pozwoli Wam i Waszym gościom czuć się tego dnia swobodnie, gdyż swoboda i naturalność będą odgrywały tutaj główną rolę.

 

Czy jesteście gotowi na wesele Slow Wedding?

Wesele w stylu Slow Wedding

Wesele takie wymaga zmiany mentalności i pewnych kompromisów. Zanim podejmiecie decyzję o organizacji takiego wesela postarajcie się ustalić jakie wesele chcecie stworzyć i czego oczekujecie. O wszystkich pomysłach poinformujcie rodziców, aby mieli świadomość, że to nie będzie zwykła uroczystość. Ustalcie wspólne stanowisko ale kierujcie się zasadą, że to Wasz dzień i to Wy macie być szczęścili.

 

Gdzie zorganizować wesele w Slow Wedding

Gdzie zorganizować wesele Slow Wedding

Slow Wedding to uproszczona forma jakże skomplikowanego przedsięwzięcia jakim jest wesele. Otwórzcie swoje głowy i przemyślcie rozwiązanie aby przygotowania, ślub i zabawa weselna były zorganizowane w jednym miejscu. Oszczędzi Wam sporo czasu, nerwów i biegania z zegarkiem w ręku co jest zaprzeczeniem filozofii slow.

Doskonałym miejscem na takie wesela są sale z pięknymi ogrodami, folwarki i stodoły. Również warto nie zastanowić czy przysięga małżeńska w sadzie za domem babci, na łące, czy w lesie jest tym o czym marzycie.

Urzędnicy stanu cywilnego chętnie opuszczają mury urzędu, a i księża jeśli w pobliżu jest kapliczka również coraz częściej przychylają się prośby Państwa Młodych. Pamiętajcie, że w wybranie odpowiedniego miejsca jest kluczowe i na pewno wpłynie na całą uroczystość.

 

Ubiór na wesele w klimacie Slow Wedding

Slow Wedding to także odpowiednia stylizacja Wasza i Waszych gości. Jeśli wybieracie na miejsce swojego ślubu lokalizację plenerową to żadnej kobiecie nie będzie wygodnie w butach typu szpilka czy w kreacji wieczorowej. Frak również będzie źle wpisywać się w tą scenerię. Mężczyźni zdecydowanie lepiej będą wyglądać w casualowym garniturze. Już w zaproszeniu możecie zasugerować Waszym gościom aby zaopatrzyli się w wygodne i klimatyczne ubiory.

 

Harmonogram wesela

Harmonogram wesela stylu Slow Wedding

Najczęściej na weselach Slow Wedding goście mają swoje miejsce przy długich biesiadnych stołach i tam spożywają posiłki które są dostępne w formie bufetu lub szweckiego stołu. Nie ma tutaj miejsca na sztywne pory podawania posiłków - no może z kilkoma wyjątkami. Pozostały czas goście mogą spędzać w innych miejscach np: na leżakach czy meblach ustawionych w ogrodzie.

Podczas trwania wesela postarajcie się nie zagospodarowywać gościom czasu a jedynie wskażcie możliwości i dajcie wolną rękę. Gdy wszyscy zrozumieją o co chodzi zajmą się rozmowami, degustacją napojów i jedzenia a nawet partiami gry w szachy jeżeli taką możliwość im udostępnicie.

Czy wiecie, że pierwszy taniec wcale nie musi być na początku wesela. Może być dopiero po kliku godzinach jak emocje związane z ślubem opadną a wy będziecie już nieco rozluźnieni.

Czy tak można? Czy tak wypada? A czemu nie. Przecież to wesele slow!

 

Każdy fotograf ślubny uwielbia klimaty Slow Wedding

Jeżeli jest w Was szczypta szaleństwa i jeżeli marzy się Wam spokojne, pełne radości oraz bezstresowe wesele, które z przyjemnością będziecie wspominać oglądać swoje zdjęcia ślubne to wybierzcie klimaty slow.

W dniu ślubu nie bójcie się okazywać swoich emocji, łez, uśmiechu, radości, uścisków i miłości ponieważ są one mile widziane w obiektywnie fotografa ślubnego oraz dodadzą klimatu Waszemu weselu. Miałem możliwość fotografowania wesela Slow Wedding i wiem, że są to wspaniałe i wyjątkowe uroczyści zarówno dla Pary Młodej jak i dla gości weselnych. Tutaj link do przykładowego reportażu.

Nie ma co ukrywać, zdjęcia ślubne z wesel Slow Wedding są wyjątkowe. Panujący klimat, emocje, luz i sporo wolnego czasu można wykorzystać na ciekawe i kreatywne kadry odbiegające od typowych wesel z sal weselnych. Właśnie dlatego każdy fotograf ślubny uwielbia takie wesela.