02-03-2020
Fotograf ślubny Marcin Pluta

Fotograf ślubny Małopolska - Jak go dobrze wybrać?

Fotograf ślubny Małopolska - jak go dobrze wybrać?

Nie od dziś wiadomo, że zdjęcia ślubne są jedną z najbardziej trwałych i sentymentalnych pamiątek. Dlatego każda Para Młoda przed dniem swojego ślubu poszukuje właściwego fotografa ślubnego. Mimo pozorów nie tak łatwo jest znaleźć profesjonalistę, który będzie nam odpowiadał i spełniał wszystkie wymogi. Ponieważ od kilku lat pracuję jako fotograf ślubny w Małopolsce to chciałem podzielić nie cennymi wskazówkami o których musicie pamiętać szukając fotografa na własne wesele.

 

Spis treści:

  1. Rekomendacje i opinie Par Młodych
  2. Strona internetowa fotografa ślubnego
  3. Specjalizacja: fotografa ślubna
  4. Poprośmy o portfolio ślubne
  5. Spotkajmy się z fotografem przed ślubem
  6. Omówienie szczegółów dotyczących wesela
  7. Podpiszmy umowę na wykonanie zdjęć ślubnych
  8. Pozwolenie na fotografowanie ślubów obiektów sakralnych
  9. Ceny fotografii ślubnej. Ile powinien kosztować reportaż ślubny?
  10. Miejsce zamieszkania fotografa i Wasze

 

 

Rekomendacje i opinie Par Młodych

Na początku poszukiwań fotografa ślubnego w Małopolsce lub innym rejonie kraju warto popytać najbliższych czy oni nie znają kogoś godnego polecenia. Często jest tak, że nasi znajomi podczas organizacji własnych uroczystości borykali się z tym samym problemem, ale znaleźli kogoś dobrego, kto i nam będzie pasował. Oczywiście warto też usłyszeć kogo odradzają i dlaczego. Każdy ma inny gust i inne wymagania, ale w negatywnych opiniach zawsze musi być ziarnko prawdy, a my przynajmniej będziemy wiedzieć na kogo mamy bardziej uważać i na co się przygotować.

 

Strona internetowa fotografa ślubnego

Fotograf ślubny Małopolska - strona www

Z zapoznaniem się z opiniami powiązana jest kolejna wskazówka. Podczas poszukiwań fotografa ślubnego warto odwiedzić jego stronę internetową, na niej również mogą pojawić się rekomendacje. Dodatkowo możemy poznać więcej szczegółów o usłudze. Rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę podczas przeglądania strony internetowej jest jej wygląd. Oczywiście polskie przysłowie mówi “Nie oceniaj książki po okładce”, jednak profesjonalistę poznamy po porządnie wykonanej i estetycznie wyglądającej stronie www. Zwróćmy uwagę na spis usług i ich ceny, sprawi to, że już na samym początku poszukiwań będziemy wiedzieli czy wszystko nam odpowiada.

 

Specjalizacja: fotografa ślubna

Fotografia jest bardzo obszerną dziedziną, dlatego warto dowiedzieć się w czym nasz przyszły ślubny fotograf się specjalizuje. Niektórzy fotografują zwierzęta, przyrodę czy jedzenie, a my przecież nie chcemy by pamiątkowe zdjęcia zostały zrobione przez fotografa biżuterii, który nigdy nie robił sesji ślubnych.

 

Poprośmy o portfolio ślubne

Bardzo ważną rzeczą jest uzyskanie od fotografa portfolio, czyli zbioru jego prac. Pomoże ono zapoznać nam się z jego warsztatem, dowiemy się czy rzeczywiście zajmuje się fotografią ślubną i poznamy jego styl. Może w tych zdjęciach ślubnych znajdziemy coś co nam się nie spodoba albo właśnie nas zachwyci. Więc nie bójmy się prosić o portfolio ślubne. Dzięki niemu poznamy wcześniejsze prace fotografa, a on dowie się, że nie jesteśmy nowicjuszami w tym temacie i nie poszukujemy byle kogo.

 

Spotkajmy się z fotografem przed ślubem

Przed ślubem jesteśmy szczególnie zabiegani, zawsze jest coś czym trzeba się zająć. Mimo tego, warto spotkać się z fotografem. Dlaczego? To proste pytanie. Większość z nas nie jest profesjonalnymi modelami i podczas, niekiedy pierwszej, tak poważnej sesji w życiu możemy się stresować i być spięci. Gdy poznamy wcześniej fotografa ślubnego i chwilę z nim porozmawiamy dowiemy się z kim mamy do czynienia. Nawet podczas, krótkiej rozmowy może się okazać, że to nie jest ktoś przy kim czujemy się dobrze. Jeśli pierwsze spotkanie zostawimy na dzień ślubu, możemy się bardzo rozczarować, a wtedy mimo naszych największych starań, zdjęcia mogą wyjść inaczej niż sobie wymarzliśmy.

 

Omówienie szczegółów dotyczących wesela

Warto na samym początku powiedzieć czego oczekujemy od fotografa. Nie bójmy się, że wymagamy za wiele, czy możemy wyjść na niekompetentnych. Ten dzień należy do nas i wszystko musi wyjść idealnie. To nic złego, że mamy wizje jak powinny wyglądać zdjęcia ze ślubu. Fotograf jest właśnie po to, żeby je zrealizować. Poznajmy jego pomysł na tę sesję oraz zaproponujmy własne rozwiązania. Zawodowiec będzie odpowiadał na nasze wszystkie pytania i próbował sprostać naszym oczekiwaniom. Upewnijmy się, że ma profesjonalny sprzęt i, że będzie posiadał zapasowy aparat podczas fotografowania dnia ślubu. Chcemy mieć wspaniałą pamiątkę, więc trzeba o nią powalczyć.

 

Podpiszmy umowę na wykonanie zdjęć ślubnych

Gdy już znajdziemy idealnego fotografa warto podpisać z nim umowę. Historia zna przypadki, gdy usługa została opłacona a w dniu sesji nikt się nie zjawił. Podpisanie takiego dokumentu upewni nas też w tym, że mamy doczynienia z profesjonalistą. Gdy spotkamy kogoś o złych zamiarach już na sam dźwięk tego słowa zauważymy, że coś jest nie tak. Umowa jest przede wszystkim dla nas. Przeczytajmy ją dokładnie, by być pewnymi, że nie zgodziliśmy się na coś na co nie mieliśmy ochoty i, że wszystkie nasze warunki zostały w niej zawarte

 

Pozwolenie na fotografowanie ślubów obiektów sakralnych

Pewnie nie jeden z nas nie słyszał nigdy o pozwoleniu na fotografowanie obiektów sakralnych, a szkoda, bo jest to bardzo ważne przy organizacji ślubu kościelnego. Jednak nie zawsze jest ono wymagane. Przy omawianiu szczegółów z parafią warto również mieć to na uwadze by nie okazało się, że w dniu ślubu nasz fotograf zostanie wyproszony. Jeśli  fotograf takie pozwolenie posiada dowidzi to temu, że specjalizuje się w sesjach ślubnych i nie będzie to jego debiut w tej dziedzinie.

 

Ceny fotografii ślubnej. Ile powinien kosztować reportaż ślubny?

Wiele par przerażonych całą listą kosztów, które są powiązane z organizacją wesela, decyduje się na jak najtańsze usługi fotografa ślubnego, a wtedy musimy być szczególnie uważni. Często fotografia jest dodatkowym zajęciem, a w Internecie znajdziemy całe mnóstwo ofert hobbystów ewentualnie osób, które dopiero zaczynają swoją karierę. Zdjęcia to jedyna pamiątka, która zostaje na długo, dlatego czasami warto zapłacić więcej niż mieć takie, która nas nie satysfakcjonują.

Miejsce zamieszkania fotografa i Wasze

Warto zwrócić uwagę gdzie mieszka Wasz fotograf. Jeżeli mieszkacie na terenie jednego województwa np. Małopolskiego to sprawa jest prosta. Pewne trudności i dodatkowe koszty mogą się pojawić gdy okaże się, że Wasz fotograf na co dzień mieszka w Szczecinie i ma do Was 700 km. Jego przyjazd wówczas do Was może być trudny do zorganizowania.

 

Mam nadzieje, że dzięki temu tekstowi będzie Wam łatwiej wybrać fotografa na własne wesele. Życzę powodzenia a w przypadku zainteresowani moimi zdjęciami zapraszam do kontaktu. 

 

Fotograf ślubny Małopolska

Marcin Pluta