01-01-2020
Fotograf ślubny Marcin Pluta

Pałac w Kurozwękach doskonałe miejsce na wesele

Pałac w Kurozwękach - Sesja zdjęciowa

W minionym roku miałem okazję fotografować wesele w Pałacu w Kurozwękach. Uwielbiam wesela, które odbywają się w ciekawych i nietuzinkowych miejscach, a ten Pałac zdecydowanie do takich należy. Postanowiłem napisać kilka informacji i spostrzeżeń na jego temat w kontekście organizacji wesela.

Na początek dwa słowa o historii tego obiektu. Kurozwęki to dawne miasto, obecnie wieś położona w województwie świętokrzyskim, w powiecie staszowskim, w gminie Staszów. Pierwsze wzmianki o Kurozwękach pochodzą już z XIII wieku. We wsi znajduje się zabytkowy pałac, który dotrwał do naszych czasów i obecnie jest w znakomitym stanie. Mało kto wie ale w czerwcu 1787 roku odwiedził go Stanisław August ostatni Król Polski.

Pałac i okoliczne plenery posłużyły również jako plan filmowy przy realizacji 65 odcinka serialu „Ojciec Mateusz”, zatytułowanego „Taka spokojna niedziela”. Zdjęcia realizowano w grudniu 2010r.

Czy miejsce z tak ciekawą historią będzie dobrym wyborem na organizację wesela? Jeżeli ktoś z Was przymierza się aby to właśnie w Kurozwękach zorganizować swoje wesele to ten tekst jest właśnie dla niego. Mam zgodę na publikację jedynie kilku zdjęć z uroczystości na której byłem, nie mniej jednak do prezentacji pałacu powinny one wystarczyć.

 

Położenie pałacu zdecydowanie sprzyja zdjęciom ślubnym

Pałac w Kurozwękach położony jest na uboczu, w malowniczej okolicy, między polami. W koło znajduje się dużo drzew więc nawet w upalny dzień można znaleść zacienione miejsce.

Pałac w Kurozwękach widok od frontu

Bezpośrednio z nim sąsiaduje oranżeria. Podczas reportażu który fotografowałem było tam zakwaterowanych klika osób a w części wspólnej odbywały się przygotowania pana młodego.

Oranżeria obok Pałacu w Kurozwękach

Z drugiej strony znajduje się restauracja. W najbliższej okolicy jest również plac zabaw, parking i zagroda z bizonami, a trochę dalej mini zoo, labirynt z kukurydzy i kilka innych atrakcji.

Restauracja obok Pałacu w Kurozwękach

Ze względu na liczne atrakcje,  w okresie letnim, na terenie Pałacu jest sporo turystów i są organizowane wycieczki. Mimo wszystko tłoku nie ma, a całość prezentuje dostojnie i klimatycznie. 

Para Młoda przed Pałacem w Kurozwękach

Po zmroku obiekt jest dobrze oświetlony a wokół zapada tajemniczy nastrój.

Oświetlony Pałac w Kurozwękach w nocy

 

Klimatyczne wnętrza, przejścia i korytarze

Po wejściu do pałacu witają Nas piękne schody i korytarze z licznymi portretami.

Wnętrze Pałacu w Kurozwękach

Korytarze w Kurozwękach

Jest również dziedziniec, który można wykorzystać jako miejsce do wypoczynku gości czy składania życzeń.

Dziedziniec w Pałacu w Kurozwękach

W pałacu są 3 sale jadalne w których znajdziemy piękne obrazy, kredensy i żyrandole.

Sala jadalna w Pałacu Kurozwękach

Sala jadalna - Pałac w Kurozwękach

Sala balowa jest duża i prezentuje się bardzo okazale. Można z niej wyjść bezpośrednio na taras, który w ciepłe wieczory jest oblegany przez gości weselnych. Prosty kształt i brak elementów pochłaniających dźwięk powoduje, że akustyka tej sali bankietowej jest dość słaba. Należy wsiąść to pod uwagę planując miejsce do tańczenia.

Sala balowa w Pałacu w Kurozwękach

Komnaty, które pełnią rolę pokoi gościnnych są przytulne i mają swój urok. Zaraz po wejściu czujemy, że nie znajdujemy się w typowym pokoju hotelowym lecz w pałacu.

Komnaty w Pałac w Kurozwękach

Mała kaplica, która znajduje się wewnątrz pałacu może posłużyć jako miejsce na ślub lub błogosławieństwo rodziców.

 

Obsługa i wyżywienie godna królów

Obsługa i wyżywienie Pałacu w Kurozwękach

Obsługa obiektu jest życzliwa i uśmiechnięta, widoczna tylko wówczas gdy jest potrzebna. Jedzenie jest bardzo smaczne a porcje rozsądne wielkościowo. Najczęściej na talerzach pojawiają się tradycyjne polskie dania ale dla wyjątkowych smakoszy kuchnia oferuje coś specjalnego - dania z bizona. Do ich przygotowania jest wykorzystywane mięso z własnej hodowli.

 

Organizacja ślubu lub wesela w Kurozwękach

Obiekt oferuje sporą liczbę miejsc noclegowych. Jeżeli szukacie miejsca na wesele razem z zakwaterowaniem gości to Pałac w Kurozwękach jest dobrym wyborem. Na terenie obiektu jest dużo miejsc gdzie można zorganizować ceremonie zaślubin. Może to być taras, ogród czy dziedziniec. Jeżeli jednak marzy się Wam tradycyjny ślub w kościele to nic straconego. We wsi, dosłownie 950m od pałacu znajduje się Parafia pw. Wniebowzięcia NMP.

Para Młoda w Pałacu w Kurozwękach

 

Podsumowanie

Pałac w Kurozwękach to ciekawy obiekt w którym można zorganizować piękną uroczystość ślubną oraz wesele. Otoczenie i wystrój pałacu wprawiają gości w dostojny i podniosły nastrój. Miejsce to doskonale sprawdza się jako plan zdjęciowy do sesji ślubnych. Mam nadzieję, że jeszcze kiedyś będzie mi dane tam fotografować ślub i wesele.