28-09-2019
Fotograf ślubny Marcin Pluta
1

Ślub plenerowy - Musisz to wiedzieć

Spis treści

 1. Ślub w plenerze jest piękny
 2. Wybór miejsca na ślub plenerowy
 3. O czym warto jeszcze pamiętać podczas organizacji ślubu w plenerze
 4. Budżet i organizacja ślubu plenerowego
 5. Opracuj ślubny Plan B
 6. Podsumowanie

 

Ślub w plenerze jest piękny

Ślub plenerowy jest piękny

Jeśli ostatnio ktoś z Was odwiedzał serwis Pinterest lub Instagram w kontekście ślubnym to zauważył, że jednym z największych obecnie trendów weselnych są śluby plenerowe. Takie uroczystości od kilku lat stają się bardzo popularne również w Małopolsce czy na Śląsku. Trudno się temu dziwić, gdyż otaczająca Nas przyroda i naturalne dekoracje budują niesamowity klimat i stanowią idealne tło do zdjęć. Czy to na plaży, w polu, w lesie czy w ogrodzie, śluby na świeżym powietrzu są bardzo romantyczne, ponieważ to tak, jakby Matka Natura pożyczyła odrobinę swojej chwały w dzień ślubu.

Ceremonia zaślubin w plenerze dotyczy głównie uroczystości cywilnych i humanistycznych. Nie martwcie się jednak, Ci z Was, którzy chcieliby złożyć przysięgę kościelną w plenerze mogą to uczynić, jednak wiąże się to z większymi trudnościami.

Zorganizowanie ślubu plenerowego jest trudniejsze od klasycznego ślubu w kościele czy w urzędzie ponieważ należy zadbać o więcej elementów. Miałem okazję fotografować na kilku ślubach plenerowych i postaram się pomóc Ci zaplanować wymarzoną uroczystość na świeżym powietrzu punktując najważniejsze rzeczy. Pamiętaj jednak, że jestem fotografem ślubnym i ten tekst jest pisany z mojej perspektywy.

 

Wybór miejsca na ślub plenerowy

Ślub plenerowy w Sanktuarium Matki Bożej Skałkowej

Wybór miejsca w dużej mierze zależy od tego czy planujesz samą ceremonię w plenerze czy ceremonię razem z weselem. Skupmy się na samym ślubie w plenerze. Szukając odpowiedniego miejsca nie ograniczaj się jedynie to najbliższych okolic ale szukaj nawet na terenie całego województwa. Miejsce twojego ślubu musi być idealne, malownicze i magiczne... Oto kilka pomysłów:

 • Ślub w lesie
  Jeśli kochasz naturę i przyrodę to ślub w lesie może być dla Ciebie kuszącym rozwiązaniem mimo, że może być trudny do organizacji. Las czy park oprócz wyjątkowego klimatu daje schronienie przed słońcem. Podczas upalnych dni może być to jedno z najlepszych rozwiązań w szczególności gdy ślub jest zaplanowany o wczesnej godzinie.

 • Ślub w parku miejskim
  Jeśli chcesz aby ślub odbył się w parku nieopodal Twojego osiedla to prawdopodobnie będziesz potrzebować pozwolenia rady miejskiej. Pamiętaj, że są to miejsca popularne dla spacerowiczów dlatego mogą być one w sobotnie popołudnia mocno oblegane, co stanowi znaczne ograniczenie. Ślub w parku również będzie ciekawym rozwiązaniem w upalne i mocno nasłonecznione dni.
 • Ślub w pałacowym ogrodzie
  Obecnie dużo pałaców i dworków umożliwia zorganizowanie ślubu plenerowego oraz wesela. Są to dobre rozwiązania ponieważ duża część pracy i obowiązków spada wówczas na osoby obsługujące te miejsca, a Ty możesz skupić się na innych detalach.
 • Ślub na polu lub polanie
  Jeżeli planujesz swojski ślub to polana czy pole będzie dobrze wpisywało się w ten klimat. Najlepiej aby w tych okolicznościach przyrody ślub odbył się gdy słońce jest już słabsze np 2h przed zachodem. Pamiętaj także aby w miejscu uroczystości zaślubin był ciekawy widok.
 • Ślub na własnym podwórku
  Jeżeli posiadasz swoje podwórko to możesz pokusić się o organizację ślubu właśnie na nim. Rozwiązanie to będzie dobre dla osób z małym budżetem ponieważ ogranicza one dodatkowe koszty, a także dla tych z was którzy czują sentyment do własnego domu lub jego otocznia.

Możesz również zglanować ślub na plaży, na wzgórzu czy w miejscu z widokiem na jezioro jednak będzie to wymagało większego zaangażowania, rozeznania w terenie i uzyskania pozwoleń.

 

O czym warto pamiętać podczas organizacji ślubu w plenerze

Ślub w plenerze - o czym trzeba pamiętać

 • Gdy zastanawiasz się nad lokalizacją, pomyśl o miejscu na parkowanie samochodów/
 • Zadbaj aby przejście od parkingu do miejsca ślubu było wygodne i bezpieczne dla Ciebie, Twoich gości (również tych niepełnosprawnych) i obsługi aby mogli wywiązać się z powierzonych im zadań.
 • Aby wyróżnić miejsce składania przysięgi warto jest pomyśleć o altanie z kwiatów czy antresoli, która będzie stanowiła dodatkową dekorację.
 • Pamiętaj, że ślub w gorący dzień będzie wiązał się z dużym nasłonecznieniem. Aby unikać grymasów na twarzy warto pomyśleć o jakimś zadaszeniu, które ograniczy ilość światła. Jeśli jest naprawdę gorący dzień to koniecznie zadbaj o krem przeciwsłoneczny oraz dużą ilość wody.
 • Postaraj się zobaczyć swoją lokalizację w tym samym lub w podobnym czasie, w którym planujesz swój ślub, aby sprawdzić, jakie czynniki należy wziąć pod uwagę w trakcie planowania tego wyjątkowego dnia  np. miejsce położenia słońca, pojawiające się komary itd…
 • Jeżeli w lokalizacji jest dużo komarów możesz sprawdzić, czy jest możliwość aby to miejsce opryskać preparatami przeciw komarom
 • Jeżeli w lokalizacji jest niekorzystne światło to możesz rozważyć oświetlenie tego miejsca co doda uroku i klimatu.
 • W zależności od pory roku musisz mieć w pogotowiu parasole i koce.

Budżet i organizacja ślubu plenerowego

Ślub plenerowy przysięga

Ślub na świeżym powietrzu może być kosztowny, ponieważ wszystko musi zostać zorganizowane od zera. Musisz zadbać i pomyśleć o krzesłach, dekoracjach, kwiatach... Mimo wszystko nie zrażaj się gdyż warto zadać sobie trud organizacji takiego wydarzenia. Pamiętaj, że to jedyny taki dzień w Twoim życiu. Jeżeli Twój budżet jest okrojony pomyśl aby zorganizować go na swoim podwórku. Poproś o pomoc swoich przyjaciół. Na pewno chętnie Ci pomogą, w końcu to Twój ślub!

Możesz również spróbować zminimalizować koszty np w przypadku ślubu cywilnego. Ponieważ trwa on bardzo krótko zrezygnuj z krzeseł dla gości lub ogranicz ich ilość jedynie do kilku sztuk dla najstarszych członków rodziny.

W dniu ślubu ważne jest, aby być naturalnym i cieszyć się tym wyjątkowym czasem bez ingerencji w jego organizację. Jeśli nie wyczerpie to Twojego budżetu to pomyśl o zatrudnieniu weddings plannera. Zadba on o to, aby wszystko działało sprawnie - w końcu to jego praca.

Opracuj ślubny Plan B

Ślub w plenerze plan B

Pogoda jest nieprzewidywalna i nie można mieć pewności, jaka będzie w dniu Twojego ślubu. Posiadanie planu B jest bardzo ważne. Więc co zrobić w przypadku nagłej ulewy, gdy Twój cały sztab weselny i goście będą potrzebować schronienia? Warto posiadać w pogotowiu kilkanaście parasoli a najlepiej miejsce awaryjne, które może posłużyć jako tymczasowe schronienie przed deszczem. Takim miejscem, może być niewielki namiot rozbity specjalnie w tym celu czy pobliska restauracja. Ps: Pamiętaj tylko, że deszcz w dniu ślubu ma przynieść szczęście :)

Podsumowanie

Piękny ślub plenerowy w Ogrodzieńcu

Dobrze zorganizowany ślub plenerowy to zawsze wyjątkowa i piękna uroczystość. Na pytanie czy warto wkładać trud w jego organizuję odpowiedź jest tylko jedna - Tak! Śluby plenerowe można łatwo spersonalizować. Możliwości są tu nieograniczone dlatego wszyscy szukają czegoś dodatkowego, aby ich wielki dzień był niezapomniany. Jak mówi przysłowie, mniej znaczy więcej i być może po prostu wybierz kilka rzeczy i zrób je dobrze.

Więcej zdjęć ze ślubu plenerowego Magdy i Marcina jest na tutaj. Zapraszam do oglądania i komentowania.