31-03-2019
Fotograf ślubny Marcin Pluta

Czy fotograf ślubny powinien kalibrować monitor?

Czy fotograf ślubny powinien kalibrować monitor?

Kalibracja monitora w wielkim skrócie polega na regulacji monitora w taki sposób, aby wyświetlał on poprawnie obraz. Jest ona niezwykle istotna w przypadku fotografii ślubnej.

Fotografowie często obrabiają zdjęcia ślubne w sposób intensywny, mocno eksponując kolory i podkręcając ich nasycenie. Pracując na monitorach nieskalibrowanych, łatwo jest przedobrzyć w obróbce zdjęć i ładne nasycone kolory zamienić w brzydki zafarb, który zdominuję fotografię. Błędy w kolorach są doskonale widoczne na odcieniach skóry, gdy jest ona nienaturalnie czerwona lub pomarańczowa

Uważam, że zdjęcia ślubne powinny być obrabiane na przyzwoitym monitorze, który jest systematycznie kalibrowany. Nieistotny jest fakt, że zdjęcia docelowo trafią w ręce klientów, którzy posiadają monitory nieskalibrowane. Dlaczego jest to tak ważne? Oto prosty przykład.

Załóżmy, że fotograf ślubny pracuje na monitorze nieskalibrowanym, który przekłamuje kolory i pokazuje kolor zielony słabo nasycony. Fotograf podczas edycji zdjęć wyrówna ten kolor czyli podbije jego nasycenie tak, aby zdjęcie wyglądało dobrze (na jego monitorze). Zdjęcie zostanie zapisane i przekazane do odbiorców.

Kolor zielony będzie mocno wyeksponowany na monitorze odbiorców (zakładając, że ich monitor poprawnie wyświetla kolory). Prawdziwa heca zaczyna się w przypadku, gdy monitor odbiorców będzie posiadał błąd w wyświetlaniu kolorów i będzie zbyt intensywnie pokazywał kolor zielony. Czyli kolor zielony będzie pokazany z podwójnym błędem a zdjęcie na Waszym monitorze będzie wyglądało jak jedna duża zielona plama. Zdjęcie nie będzie również dobrze się prezentować na tanich smartfonach i tabletach, ponieważ na nich kolory są często wynaturzone i bardzo mocno nasycone.

Samo wyświetlanie zdjęć na ekranach to nie wszystko. Kolory na wywołanych odbitkach zdjęciowych również mogą Nas zaskoczyć i przyprawić o mały zawrót głowy, w szczególności jeżeli zamówimy je bez opcji korekty kolorystycznej.

Od 3 lat pracuje na monitorze graficznym Eizo CS240, który systematycznie kalibruje i1Display PRO i nie wyobrażam sobie pracować z kolorem na monitorze nieskalibrowanym. Świadomość, że kolory, które widzę są poprawne co bardzo ułatwia pracę i daje pewność, że na każdym ekranie i wydruku będą wyglądały poprawnie.